Pinczer miniaturowy, zwany często ratlerkiem, to krótkowłosy, mały pies o eleganckiej sylwetce i zwartej budowie. Psy tej rasy są temperamentne, energiczne, inteligentne i przyjazne, dzięki czemu sprawdzają się w roli rodzinnego ulubieńca. Mogą jednak przejawiać dużą nieufność w stosunku do obcych osób i bywają dość szczekliwe.
Activity
7/10
Care
4/10
Health
5/10
Longevity
9/10
Pinczer miniaturowy - ile żyje?
Jaka karma dla pinczera miniaturowego?
Ile kosztuje pinczer miniaturowy?
Jaki jest pinczer miniaturowy?
Czy pinczer miniaturowy jest groźny?
Pinczer miniaturowy to pomniejszona wersja pinczera niemieckiego bez cech karłowatości. Psy tej rasy ważą od 4 do 6 kg i mają kwadratową, zwartą sylwetkę. Pinczery miniaturowe charakteryzują się mocną, wydłużoną głową o kufie w kształcie tępego klina zakończonego zawsze czarnym nosem. Oczy u psa tej rasy są ciemne, owalne i otoczone czarnymi powiekami, a uszy muszą być wysoko osadzone i załamane.
Tułów ratlerka jest mocny, krótki i lekko opadający ku tyłowi. Klatka piersiowa u psa tej rasy powinna być umiarkowanie szeroka i musi sięgać do łokcia. Pinczer miniaturowy ma długi, lekko zakrzywiony ogon, a jego nogi muszą być mocne, proste i dobrze umięśnione. Powinny pozwalać psu na harmonijny, zdecydowany i swobodny ruch. Sierść ratlerka złożona jest z krótkiego, gęstego i dobrze przylegającego włosa okrywowego.
Pinczery miniaturowe występują w dwóch rodzajach umaszczenia – jednolicie rudym o różnym nasyceniu i czarnym podpalanym z czerwonymi znaczeniami.
Pinczer miniaturowy wyhodowany został jako mniejsza wersja pinczera niemieckiego. Silny charakter, żywiołowy temperament i dobrze rozwinięty instynkt łowiecki czyniły z niego doskonałego szczurołapa. Podobnie jak jego więksi przodkowie pełniący niegdyś rolę psów obronnych, ratlerek obdarzony jest silnym instynktem stróżowania i nieufnością wobec obcych osób.
Pinczery miniaturowe silnie przywiązują się do opiekunów i czule okazują swoje uczucia. Często wybierają sobie ulubionego domownika, za którym lubią podążać, choć chętnie bawią się także z pozostałymi członkami rodziny. Ratlerki z reguły dobrze dogadują się z dziećmi, które nauczone są delikatnego obchodzenia się z psami.
Jego kontakty z maluchami powinny jednak zawsze odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, gdyż ten temperamentny pies potrafi dość dobitnie okazać swoje niezadowolenie.
W stosunku do obcych osób pinczery miniaturowe są nieufne, a gości odwiedzających dom potrafią witać głośnym, odstraszającym szczekaniem. Sprawdzą się więc w roli dzwonka alarmowego. Psy tej rasy mogą cierpieć na lęk separacyjny objawiający się szczekaniem, piszczeniem i niszczeniem w domu pod nieobecność opiekuna. Dlatego muszą być stopniowo uczone akceptowania samotności.
Ratlerki są odważne i mogą mieć skłonność do popadania w konflikty nawet z większymi od siebie czworonogami. Bywają także zaborcze o względy opiekuna, dlatego najlepiej odnajdują się w roli jedynaka. Ryzyko konfliktów z psami zmniejszyć można, wybierając się ze szczeniakiem na zajęcia do psiego przedszkola, w którym ratlerek od małego nauczy się prawidłowej komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
Silny instynkt łowiecki psa tej rasy sprawia, że pinczer miniaturowy może mieć problem z zaakceptowaniem obecności kotów i innych małych zwierząt.
Pinczer miniaturowy to aktywny pies, który potrzebuje dużej dawki ruchu. Niewielkie rozmiary nie pozwolą mu wprawdzie towarzyszyć opiekunowi podczas wycieczki rowerowej, jednak duża wytrzymałość sprawia, że nawet dwugodzinny spacer nie będzie dla ratlerka problemem.
Należy przy tym pamiętać, że ze względu na silny instynkt łowiecki pinczer miniaturowy może mieć skłonność do ucieczek. Dlatego na terenach zamieszkałych przez dziką zwierzynę należy zawsze prowadzić go na smyczy lub długiej lince treningowej. Dobrze zsocjalizowane pinczery miniaturowe można bez problemu zabrać w każdą podróż, a także do kawiarni czy nawet do pracy w biurze.
Pinczery miniaturowe są inteligentne, szybko się uczą i lubią współpracować z człowiekiem. Zazwyczaj bardzo dokładnie wykonują wydawane im polecenia, choć w rozpraszającym otoczeniu mogą mieć problem ze skupieniem się na opiekunie.
W stosunku do psów tej rasy nie należy stosować metod awersyjnych (krzyku, przymusu i kar), gdyż nieodpowiednio traktowany ratlerek będzie miał skłonność do stawiania oporu i jeszcze większego nieposłuszeństwa. Szkolenie powinno odbywać się zawsze na pozytywnych zasadach, polegających na nagradzaniu psa za odpowiednie zachowanie.
Dobrze zmotywowany pinczer miniaturowy sprawdzi się w takich sportach, jak agility, rally-o, obedience i nosework.
Pinczer miniaturowy to rasa pochodząca z Niemiec. Pies ten wywodzi się bezpośrednio od pinczera niemieckiego (pinczera średniego), którego przodkami były szorstkowłose psy myśliwskie wykorzystywane w średniowieczu do polowań na bobry i borsuki.
W miotach szorstkowłosych psów myśliwskich przypominających dzisiejszego sznaucera rodziły się także psy o krótkiej, gładkiej sierści. Były one dużo wrażliwsze na warunki atmosferyczne, dlatego wykorzystywano je głównie do obrony domu i przy pracach w obejściu.
W biedniejszych gospodarstwach preferowano mniejsze osobniki, które były tańsze w utrzymaniu i lepiej sprawdzały się w roli szczurołapa. Wybierano więc z miotów najmniejsze psy i rozmnażano ze sobą, by stopniowo zmniejszać ich rozmiary.
Eleganckie, małe psy o gładkiej sierści dość szybko stały się popularne wśród osób z wyższych sfer. Przypuszcza się, że krzyżowano je także z charcikami włoskimi i jamnikami, co mogło nadać im bardziej kompaktowych rozmiarów przy zachowaniu szlachetnej sylwetki.
W 1895 roku w Niemczech założono pierwszy klub zrzeszający miłośników pinczerów i sznaucerów, który opracował wzorzec pinczera miniaturowego. Psy tej rasy zaprezentowano po raz pierwszy na wystawie psów w Stuttgart, po której ich popularność w Niemczech gwałtownie wzrosła.
W 1919 roku małe pinczery trafiły do USA i stopniowo zaczęły być rozpoznawane na całym świecie.
Obecnie pinczer miniaturowy to rasa, którą często spotyka się na ulicach większych miast. Niewielkie ratlerki doskonale odnajdują się w mieszkaniach, a pogodny, żywiołowy temperament czyni je doskonałymi psami rodzinnymi.
Pinczer miniaturowy nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Ratlerki są dość odpornymi i zdrowymi psami, nie wymagają także specjalistycznej diety, choć potrzebują ostrożnego porcjowania pokarmu.
Krótka, lśniąca sierść pinczera miniaturowego nie jest trudna w utrzymaniu i nie linieje ze względu na brak podszerstka. Psa tej rasy wystarczy co kilka dni szczotkować gumową rękawicą lub włosianą szczotką – pozwoli to ograniczyć ilość sztywnych włosków pozostawianych w domu.
Ratlerek nie wymaga także częstych kąpieli. Zanieczyszczenia na sierści można z łatwością usunąć zwilżoną ściereczką. Jeśli jednak kąpiel okaże się konieczna, pinczera miniaturowego należy myć wyłącznie w hipoalergicznych szamponach przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze. Po kąpieli psa należy dokładnie osuszyć ręcznikiem.
Opiekun pinczera miniaturowego powinien zwracać uwagę na stan oczu i uszu pupila, a także przycinać mu pazury, jeśli pies nie ściera ich samodzielnie. Należy także kontrolować stan zębów, gdyż ratlerki mogą mieć skłonność do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego. Do zabiegów pielęgnacyjnych pinczera miniaturowego należy przyzwyczajać już od szczeniaka.
Pinczery miniaturowe to zdrowa i odporna rasa, której przedstawiciele nierzadko dożywają 12-15 lat. Ratlerki są jednak dość wrażliwe na zimno, dlatego podczas mrozów należy zakładać im ciepłe ubranko.
Psy tej rasy mogą również wykazywać genetyczne skłonności do takich problemów zdrowotnych, jak:
Ryzyko wystąpienia u pinczera miniaturowego chorób dziedzicznych zmniejszyć można, kupując szczeniaka w hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom najważniejsze badania genetyczne i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe osobniki. Przed zakupem psa należy poprosić hodowcę o przedstawienie dokumentacji zdrowotnej rodziców miotu.
Opiekun ratlerka powinien uważnie obserwować zachowanie swojego pupila i zgłosić się do lekarza weterynarii, jeśli u psa pojawia się niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach zdrowotnych. Należą do nich między innymi nawracające kulawizny, szybsze męczenie się, łzawienie, łysienie i problemy z oddawaniem moczu. Pinczer miniaturowy powinien być także co roku badany na wizytach profilaktycznych obejmujących badania krwi, moczu i osłuchanie serca.
Pinczer miniaturowy odznacza się dobrym apetytem, co przy niedostatecznej dawce ruchu stwarza ryzyko nadwagi i otyłości. Choroby te mogą mieć niebezpieczne konsekwencje, dlatego psu tej rasy należy rozważnie dawkować jedzenie w ilości dostosowanej do jego dziennego poziomu aktywności. Ratlerki dobrze tolerują każdy rodzaj pożywienia, dlatego można karmić je zarówno gotową karmą dla psów małych ras, jak i samodzielnie przygotowywanym jedzeniem.
Ze względu na niewielkie rozmiary, pinczery miniaturowe mogą być podatne na szkodliwe działanie potencjalnie szkodliwych dodatków zawartych w wysoko przetworzonym pożywieniu – bezpieczniejszym sposobem żywienia psa tej rasy jest podawanie mu domowych posiłków wolnych od konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaku. Trzeba jednak pamiętać, że domowy jadłospis musi być zawsze dobrze zbilansowany, gdyż niedobory składników pokarmowych również mogą poważnie odbić się na zdrowiu psa.
Alternatywnym, bezpiecznym sposobem żywienia ratlerka może być podawanie mu jedzenia przygotowanego przez PsiBufet. PsiBufet to firma kateringowa dla psów oferująca posiłki złożone wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości. Receptury złożone z mięsa, podrobów, warzyw i suplementów stworzone zostały przez doświadczonych dietetyków – dzięki temu dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i nie zawierają zbędnych wypełniaczy, zbóż ani żadnych szkodliwych dodatków.
Wyjątkowo smaczne, świeżo przygotowane jedzenie dostępne jest w kilku wariantach bazujących m. in. na mięsie z kurczaka, indyka, wołowinie czy jagnięcinie. Dzięki temu PsiBufet sprawdzi się w żywieniu psów wybrednych i cierpiących na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Opiekunowie decydujący się na posiłki od PsiBufet nie muszą martwić się o przekarmienie pupila. Dzienną porcję jedzenia dla psa obliczy zaawansowany kalkulator uwzględniający najważniejsze cechy zwierzaka wpływające na jego zapotrzebowanie pokarmowe.
Pinczer miniaturowy powinien swoim wyglądem przypominać zminiaturyzowanego dobermana – w rasie tej niedopuszczalne są żadne oznaki skarłowacenia, takie jak nieproporcjonalnie duża głowa, wyłupiaste oczy czy skrócenie kończyn. Charakter ratlerka również nie różni się znacząco od jego większego kuzyna. Małe psy są odważne, pewne siebie i żywiołowe.
Szukając szczeniaka pinczera miniaturowego, należy unikać hodowców proponujących dygoczące, wątłe szczeniaki o dużych głowach i cienkich nóżkach. Tego typu ratlerki pochodzą z pseudohodowli i rozmnażane są wyłącznie dla zysku, bez zwracania uwagi na ich stan zdrowia czy charakter.
Jeśli planujesz zostać opiekunem pinczera miniaturowego, na te pytania warto znać odpowiedzi!